Anasayfa
07 Ekim 2019 ( 2277 izlenme )

Trump'tan Türkiye'yenin ekonomisini mahvederim

ABD Başkanı Donald Trump, ‘Suriye’nin kuzeyinde limitleri aşan bir şey yapması halinde, Türkiye ekonomisini tamamen yok edip ortadan kaldıracağı’ ifadelerini kullandı.

Twitter hesabından açıklama yapan Trump, Ankara’nın Fırat’ın doğusundaki harekât planına ve çekilmeye ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Geçmişte güçlü bir biçimde ifade ettiğim gibi ve sadece tekrarlamak için, eğer Türkiye, benim büyük ve benzersiz bilgeliğim dahilinde limitleri aştığına kanaat getirdiğim herhangi bir şey yaparsa, Türkiye’nin Ekonomisini (geçmişte yaptığım gibi!) tamamen imha edeceğim ve yok edeceğim. Onlar, Avrupalılar ve diğerleriyle birlikte yakalanan DAİŞ savaşçılarını kontrol altında tutmalılar. ABD herhangi birisinin bekleyeceğinden çok daha fazlasını yaptı, buna DAİŞ halifeliğinin yüzde 100’ünü ele geçirmek de dahil. Şu an bölgedeki diğerlerinin, ki bazıları büyük servete sahip, kendi topraklarını korumasının vakti geldi.”

ABD’DEN OPERASYON AÇIKLAMASI

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump'ın dün akşam gerçekleştirdikleri telefon görüşmesine dair Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde uzun süredir planladığı operasyon için yakın zamanda harekete geçeceği, ABD'nin bu operasyona dahil olmayacağı, askeri destek vermeyeceği ve Amerikan askerlerinin bölgeden çekileceği duyurulmuştu.

Trump ise, ABD askerlerinin Suriye sınırından çekilmesi konusunda, "Bu sonu olmayan saçma savaşlardan çıkmamızın zamanı geldi" ifadesini kullanmıştı.

Bu açıklamanın ardından Uluslararası Koalisyon güçlerinin Rojava’nın Serêkaniyê ile Girê Spî (Tel Abyad) kentlerinin sınır hattında bulunan noktalarından çekilmeye başladığı bildirildi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir