Anasayfa
30 Kasım 2017 ( 4276 izlenme )

TFF’nin cezalarına AİHM ‘dur’ dedi

Adaletsiz kararlarıyla sporseverlerin tepkisine neden olan TFF’nun Amedsporlu Naki ve hakem Tokmak’a verdiği cezalara AİHM ‘dur’ dedi

Cumhuriyet gazetesinden Arif Kızılyalın’ın haberine göre, Strasbourg merkezli mahkeme, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF)’nun temel hak ve özgürlüklere uygun olmayan cezaların dosyasını kabul ederek, Adalet Bakanlığı’ndan bazı soruların yanıtlanmasını istedi. Daha önce de G.Saray’ın Asbaşkanı Av. Sedat Doğan’a aktif görevdeyken verilen 6 aylık hak mahrumiyeti cezası AİHM’den dönmüştü.

“Her biji Azadi”

Amedspor’un Almanya kökenli yıldızı Deniz Naki, geçen yıl Bursaspor’u yenmelerinden sonra sosyal medya hesabında, “Amedspor olarak boynumuzu eğmedik ve eğmeyeceğiz de. Çünkü, biz özgürlüğe ve umuda fidanlarımızı ektik! Galibiyeti topraklarımızda 50 günden fazladır süren zulümde hayatlarını kaybeden ve yaralılarımıza adıyoruz armağan ediyoruz. Her biji Azadi” açıklamasını yapmıştı. Bu paylaşımın hemen ardından Naki, TFF tarafından 12 maç men ve 19 bin 500 TL para cezası almıştı. Naki, konuyu Türk Mahkemeleri TFF yasası nedeniyle yetkisiz kılındığı için AİHM’ye taşımıştı. AİHM, yaptığı incelemenin ardından Adalet Bakanlığı’na “Ayrımcılık, etkili başvuru hakkı ve anayasayla koruma altına alınan haklar” kapsamında bir dizi soru gönderme kararı aldı.

Yaşar: Bağımsız değil

AİHM’nin Adalet Bakanlığı’na gönderdiği bir diğer dosya ise Ulusal Hakem İbrahim Tokmak’a ait. Yeni Akit’ten Hasan Karakayı’yı sosyal medyada sert bir dille eleştirdiği için TFF tarafından 3 ay hak mahrumiyeti verilen ve lisansı iptal edilen Tokmak, adil yargılanmadığını ve ifade özgürlüğüne engel olunduğu için AİHM’nin yolunu tutmuştu. Strasbourg’un Adalet Bakanlığı’na Tokmak’la ilgili olarak yolladığı dosyada verilen cezanın hakkaniyetli olmadığı ve ayrımcılığa uğradığı yer aldı. Tokmak’ın avukatı ve spor hukuku uzmanı Mert Yaşar, “Biz TFF kurullarının bağımsız ve tarafsız olmadığını dile getiriyoruz. Anayasa’ya eklenen ve anayasa hukukuna aykırı olan spor tahkimi düzenlemesinin kaldırılması gerektiğini savunuyoruz. TFF kararlarına yargı kapalı olduğu için AİHM’ye gittik.” Sürecin sonunda AİHM’den ihlâl kararı çıkması bekleniyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir