Anasayfa
06 Mayıs 2018 ( 1416 izlenme )

Suudi'de bir ilk

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman bin Abdülaziz es-Suud’un, 24 Ekim 2017’de “Ilımlı İslam’a dönüyoruz. Aşırıcılığı yok edeceğiz” diyerek başlattığı açılımlar kapsamında ülkesinde bir kilise açmaya izin verdiği bildirildi.

Mısır ve İtalyan medyasında yayımlanan habere göre, Riyad yönetimi, toplumsal - kültürel açıklık politikası çerçevesinde Suudi Arabistan tarihinde ilk defa kilise inşa edilmek üzere Vatikan ile işbirliği anlaşması imzaladı.

Anlaşmanın geçen Nisan ayında, Vatikan’da dinler arası diyalog dairesinden Fransız Kardinal Jean-Louis Tauran’ın Suudi Arabistan’a yaptığı ziyaret sırasında imzalandığı belirtildi.

Fransız Kardinal’le birlikte anlaşmaya Dünya Müslümanlar Birliği Genel Sekreteri Şeyh Muhammed bin Abdülkerim El-Issa’nın imza attığı kaydedildi

Konuyla ilgili Vatican News’e konuşan Kardinal Jean-Louis Tauran, şunları söyledi:

“Suudi Arabistan ziyaretimde yüksek seviyeli yöneticiler ve Suudi Kral Selman bin Abdülaziz ile görüştüm. Ziyaretim sırasında, okullarda Müslüman ve gayrimüslimlerin iyi görüştüklerini, onların ikinci sınıf vatandaş kabul edilmediklerine vurgu yaptım.

Yakınlaşma sürecinin başlamasından memnuniyet duyuyorum. ‘Suudi yetkililer ülkeye yeni bir imaj kazandırmaya hazır olduklarının işaretini verdi.”

Yapılan anlaşma uyarınca gelecekteki görüşmeleri organize etmek üzere tarafların ikişer temsilcisinin bulunacağı ortak koordinasyon komisyonu kurulması da kararlaştırıldı. Komisyon, iki yılda bir sırasıyla Roma’da ve Rabıta’nın seçeceği bir şehirde toplanacak.

Konuyla ilgili Suudi Arabistan’dan yalanlama gelmedi.

Kilisenin nereye yapılacağı konusunda yer ismi verilmezken, bazı İtalyan gazeteleri “Medine” iddiasında bulundu.

Veliaht Prens Selman, mart ayında Mısır’a yaptığı ziyaretinde Kahire’deki Kıpti Kilisesi’ni ziyaret edip Papa II. Tavadros ile görüşerek bir ilke imza atmıştı.

K24

Bunlar da İlginizi Çekebilir