Anasayfa
22 Nisan 2020 ( 2227 izlenme )

Salgın AK Parti’yi de vurdu: İşte son anket sonuçları

VE HABER - İstanbul Iktisat Araştırma’nın Nisan ayında yapmış olduğu araştırmaya nazaran, AKP 4 Haziran seçimlerinden bu yana yüzde 7 oy yitirdi. Anket sonuçlarına bakılırsa, salgın AKP’yi de vurmuş durumda! Her 4 AKP seçmeninden 1’i ise Sağlık Bakanlığı’nın açıklamış olduğu koronavirüs verilerine inanmıyor. Tertipli olarak ayda 2 kez kamuoyu araştırması (anket) icra eden İstanbul Ekonomi Araştırma Merkezi, Nisan ayı ikinci yarısına ilişkin anketin neticelerini deklare etti. Gerçek Gündem’in derlediği habere nazaran; Koronavirüs salgınının arkasından 10 Nisan’da duyuru edilen ilk sokağa çıkma yasağının arkasından meydana getirilen anket sonuçlarına göer salgın AKP’yi de vurdu! Partilerin oy oranı, liderlerin güvenilirlikleri, belediye başkanlarının performansı, koronavirüsün gümlük yaşama tesirleri ve Sıhhat Bakanlığı’nın günlük olarak açıklamış olduğu koronavirüs olay ve ölüm sayılarına kadar pek oldukça sual vatandaşlara yönelildi.

BU PAZAR SEÇİM OLSA
Ankete bakılırsa ‘Bu pazar seçim olsa’ partilerin alacakları oy oranları şu şekilde:
AKP: 35.8, CHP: 21.1, MHP: 12.2, HDP: 11.1
İYİ Parti’nin barajın derhal altında görüntüğü ankete göre, AKP’nin 24 Haziran seçimlerinden bu yana kaybetmiş olduğu oy oranı ise ortalama yüzde 7 olarak görünüyor.

ERDOĞAN EN ÇOK PUAN KAYBEDEN LİDER OLDU
Ankete nazaran Nisan ayı Liderlerin Başarı Puanı sıralamasında neredeyse her lider düşüş yaşarken, Devlet Bahçeli önceki aya göre artış göstererek üçüncü sırada yer aldı. Recep Tayyip Erdoğan 5,26 puanla birinci sırada yer alırken, Ekrem İmamoğlu ise 4,24 puan ile ikinci sırada yer aldı. Mart ayına kıyasla puanını 0,19 arttıran Devlet Bahçeli, 3,98 puan ile Mansur Yavaş’ı geçerek üçüncü sırada yer aldı. Mansur Yavaş ise 3,62 puanla dördüncü sıraya geriledi. Mart ayı puanlarına göre, Erdoğan, İmamoğlu ve Yavaş puan kaybı yaşarken, puan kaybının en oldukça olduğu lider ise 0.28 puan ile Recep Tayyip Erdoğan oldu.

Bunlar da İlginizi Çekebilir