Anasayfa
09 Ekim 2019 ( 904 izlenme )

ROJAVA harekatı Avrupa kentlerinde protesto edildi

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye başlattığı askeri harekat Avrupanın birçok kentinde protesto edildi.İsveç’in başkenti Stockholm, Yunanistan’ın başkenti Atina, Almanya’nın başkenti Berlin, Hannover, Köln ve Stuttgart gibi birçok kentte askeri harekat protesto edildi. Stockholm il merkezindeki Sergelstorg Meydanı'nda gerçekleşen protestoda bir konuşma yapan 

Sol Parti Milletvekili Ilona Szatmari Waldau, partilerinin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Rojava ve Kuzey Suriye'ye yönelik başlattığı “işgali” kınadığını söyledi.IŞİD’i yenilgiye uğratan Kürtlere saldırmanın amacının Kürtlerin statü kazanmasını engellemek olduğunu söyleyen Waldau, partilerinin askeri harekatı durdurabilmek için mümkün olan her şeyi yapacağını söyledi.

Eylemlerde yapılan açıklamada askeri harekatın durdurulması istendi, Birleşmiş Milletler ve Avrupa kurumlarının sessizliği kınandı.

Stuttgart’taki eylemde kitle dağıldığı esnada, operasyonu destekleyenlerin provokasyon girişimi ardından Alman polisi eylemcilere saldırdı. Gözaltına alınanlar oldu.

Bunlar da İlginizi Çekebilir