Anasayfa
23 Kasım 2017 ( 2231 izlenme )

PYD: Rusya Davet etti Soçi’deki kongreye katılacağız

Rus Lider Putin önderliğinde gerçekleşen ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ruhani’nin katıldığı zirvenin hemen ardından PYD Eş Başkanı Şahoz Hasan Amerika’nın Sesi Radyosu Kürtçe Servisi'ne konuştu.


Eş Başkan Hasan, “Suriye’ye dönük yapılacak toplantılara Kürtlerin katılmaması toplantıları daha baştan sonuçsuz kılar” dedi. “Unutulmamalı ki Kürtler ve Suriye’nin diğer halkları Kuzey Suriye’de IŞİD’e karşı birlikte savaştılar ve büyük bir başarıya imza attılar” diyen PYD Eş Başkanı, Rusya tarafından Soçi’de yapılacak kongreye davet edildiklerini de ifade etti. , Soçi’de yapılacak kongrenin ardından Cenevre’de düzenlenecek toplantıya da katılmak istediklerini de belirtti. Amerika’nın Sesi Radyosu Kürtçe Servisi'ne konuşan Şahoz Hasan konuşmasına şunlarına ekledi.

“Soçi’ye katılmamız için bize dönük bir davet var. Daha önce de açıkça dedik. Biz Soçi’ye parti veya şahsiyet olarak katılmayacağız. Afrin, Kobani ve Cezire’nin özerk yönetimleri olarak Soçi’de hazır bulunacağız.” Şahoz Hasan IŞİD’den yeni kurtarılan Rakka ve Mınbiç gibi bölgelerinde Soçi’de düzenlenecek kongreye katılacaklarını açıkladı. Soçi’de yapılacak Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin Cenevre Konferansı için önemli bir adım olacağını belirten PYD Eş Başkanı, Birleşmiş Milletler’in Kürtlerin Cenevre Konf1eransı’na katılımı için adım atması gerektiğinin altını çizdi. Açıklamasında Türkiye’nin Kürtlerin demokratik projelerinin önünü kesmek için çabaladığını hatırlatan Hasan, Afrin’e dönük saldırı girişimlerine ilişkin ise “

Afrin’e bir saldırı olursa saldırganların büyük bir direnişle karşılacaklarını şimdiden söyleyebiliriz” dedi. Önümüzdeki günlerde bölgede Meclis seçimlerinin yapılacağını da belirten Şahoz Hasan, seçimlerin Suriye'nin geleceğine ilişkin etkisinin olacağını da söyledi. Şahoz Hasan, “Bu seçimlerde bize gösteriyor ki Suriye’deki tüm halklar birlikte demokratik bir sistem oluşturmuşlardır. Bu sistem Suriye’nin tamamı için pekala iyi bir model olabilir” dedi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir