Anasayfa
23 Temmuz 2019 ( 6394 izlenme )

PKK’den Kürdistan'a açık tehdit

VE HABER MERKEZİ: PKK’ye yakın bir televizyon kanalına konuşan Duran Kalkan, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Kürdistan Bölgesi sınırları üzerinde örgüte karşı operasyonları ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.Kürdistan Bölgesi Hükümeti'nin PKK’ye, “Savaşı Kürdistan Bölgesi sınırlarından uzak tutun” şeklindeki çağrısını da değerlendiren Duran Kalkan, “Güney Kürdistan, ‘biz kurtulduk, diğer parçalar bizden uzak dursun, bize kimse gelmesin, burada rahat yaşayalım’ demesin, öyle bir yaşam yok” diye konuştu.Kalkan, “Kuzey, Rojava, Rojhilat’ta Kürtlük soykırıma uğratılırken Başur özgür yaşayamaz. Mümkün değil, bu eşyanın tabiatına aykırı. Ya hep birlikte özgür olunacak ya da özgürlük hiç kimse için olmayacak. Bunu herkes bilmeli” ifadeslerini kullandı.“Bize Operasyon Bilgisi Geldi”
PKK’nin üst düzey yöneticilerine yönelik hava operasyonlarını da değerlendiren PKK’nin kurucularından Kalkan, KCK Yürütme Konseyi Üyesi Diyar Garib’in öldürülmesinden önce kendilerine yönelik operasyon olacağından haberdar olduklarını söyledi.
Kalkan, “Zaten birkaç ay öncesinde yönetime saldırı olacağı, bazı güçlerin operasyon hazırlığında olduğu bilgisini aldık ama nereye olacağını bilemiyorduk” dedi.
Öcalan’la Görüşmeİstanbul seçimlerinden önce PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları ile görüştüğüne ancak seçimlerden sonra görüşmelerin tekrar kesildiğine dikkat çeken Kalkan şöyle dedi:“Bir ay geçti, İmralı’da görüşme yok. Hani görüşme oluyordu, söz verilmişti. Açıklama yapıp söz verdiler. Binlerce açlık grevcisi eylemini bıraktı. Aile ve avukat görüşü olacaktı. Mevcut TC yasaları İmralı’da da işleyecekti. Hepsinin yalan olduğu, özel savaş oyunu olduğu açığa çıktı.”Kürdistan Bölgesi Hükümeti'nin ÇağrısıKürdistan Bölgesi Hükümeti tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada, Türkiye ile PKK arasında yaşanan çatışmalardan dolayı sınır bölgelerindeki sivil halkın zarar gördüğüne dikkat çekmişti."Sınırlarımızın komşu ülkelerin güvenliğine yönelik tehdit unsuru olmaya ve saldırılar için kullanılmasına müsaade etmeyeceğiz" denilen açıklamada, "PKK mensuplarının pervasızca köylere ve yerleşik alanlara bilerek girmesi, bölgede yaşayan vatandaşlarımızın hayatını riske atığı gibi insanların kendi yurtlarına dönmesinin de önüne geçiyor" ifadelerine yer verilmişti.

Açıklamada ayrıca, “Yerleşik alanlar bombardıman ve çatışma ortamı haline getirilmemeli, aynı zamanda PKK mensupları da köylülerden uzak durarak sivillerin hayatını tehlikeye atmamalıdır” denilmişti.

PKK ile TSK arasında Kürdistan Bölgesi sınırlarında yaşanan çatışmalar nedeniyle şu ana kadar 600’e yakın köy boşaldı. Yine son 2 yılda yaklaşık 20 sivil hayatını kaybetti.

Rudaw

Bunlar da İlginizi Çekebilir