Anasayfa
27 Eylül 2019 ( 721 izlenme )

Mısır’dan Türkiye'ye nota

Mısır Dışişleri Bakanlığı'nın, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'ndaki konuşmada Mısır hakkında sarf ettiği sözler nedeniyle Türkiye’nin Kahire Maslahatgüzarı Mustafa Kemalettin'e nota verildiği belirtildi.

Recep Tayyip Erdoğan’ın BM Genel Kurulu'nda Muhammed Mursi'nin ölümü üzerinden Mısır'a adalet eleştirisi yöneltmesi, Kahire'nin tepkisini çekti.

Yuom7 gazetesinin haberine göre Türkiye’nin Kahire Maslahatgüzarı Mustafa Kemalletin, dün Mısır Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Mısır Dışişleri yetkilileri, Erdoğan'ın sözlerini gerekçe göstererek, Kemalettin'e protesto notası verdi.

NE OLMUŞTU?

BM Genel Kurulu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Eski Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin ölümüne değinerek, “Mısır'ın seçilmiş Cumhurbaşkanı'nın mahkeme salonunda çırpınarak ölmesi ve ailesinin defnine bile müsaade edilmemesi de içimizde kanayan bir yaradır. Bölgenin adalete ve hakkaniyete olan derin ihtiyacının adeta birer sembolü olmuştur” ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan, liderlerin katıldığı yemekte de ABD Başkanı Donald Trump'ın masasında Mısır Lideri Sisi'yi görünce yemeğe katılmaktan vazgeçmişti.

Darbe ile iktidardan indirildiği 2013 yılından beri tutuklu bulunan Muhammed Mursi, 'casusluk' iddiasıyla yargılandığı davanın duruşması esnasında 67 yaşında hayatını kaybetmişti.

Mısırlı yetkililer, Mursi'nin kalp krizi sonucu öldüğünü açıkladı ancak ailesi ve Mursi yanlıları, yetkilileri ‘kasıtlı bir şekilde müdahale etmemekle’ suçluyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir