Anasayfa
07 Kasım 2019 ( 11140 izlenme )

Mazlum Abdi: Çekilme kararı yalnıştı

Mazlum Abdi, “Kürdistan Bölgesi Hükümeti yetkilileriyle iyi ilişkilerimiz var ve Başkan Barzani’nin çok önemli bir rolü söz konusu” dedi. Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum Abdi, K24 TV’ye konuk oldu. Mazlum Abdi, Türkiye’nin 9 Ekim’de Rojava’ya başlattığı askeri operasyonun uluslararası bir sorun olduğunu ifade ederek, “Biz Kürt katliamının önüne geçmek için söz verdik ve halkımızı savunmaya devam edeceğiz. Bunun nasıl olacağı bir başka mesele; ama mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu bölgede uluslararası bir mekanizma kurulmalı” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın bölgedeki rolüne ilişkin değerlendirmelerde bulunan Abdi, “Türkler bu bölgeye girmemeli ve bölge işgal edilmemelidir. Eğer burası Türkiye ya da Türkiye’nin desteklediği çetelerin eline geçerse büyük bir tehlike teşkil edecektir. Rusya’nın buradaki amacı da budur: Türkiye ve destekçilerinin buraya girmemelidir. Bunun bir noktada başarılı olacağını düşünüyorum. Biz bazı şeyleri Rusya’nın garantörlüğü koşuluyla kabul ettik” dedi.

“ÇEKİLME KARARI YANLIŞTI”

Türkiye’nin Kobani, Minbic ve Cizre hattı arasındaki mesafeyi kesmeye çalıştığını ifade eden Abdi, ABD güçlerinin bölgeden çekilmesiyle ilgiliyse şunları ifade etti:
“ABD’nin çekilme kararı yanlış bir karardı. Trump’a ve ABD’li senatörlere bunun yanlış olduğunu bildirdik. ABD’de bu karara çıkanlar da oldu. Başkan Trump üzerinde büyük bir baskı oluştu bu kararın geri çekilmesi hususunda. Ancak ABD büyük bir devlet ve mekanizma; yalnız başına karar vermiyor.” ABD Başkanı Donald Trump ile görüştüğünü ve Trump’ın fikirlerinde değişim olduğunu ifade eden Abdi, “Trump Kürtleri destekleyeceğini ve bu konularda temas halinde olacaklarını söyledi. Türklerin saldırıları konusunda Türkiye’yi cezalandıracaklarını iletti” diye konuştu.

Rojava’nın Kürtler ve Kürdistan için çok önemli bir değere sahip olduğunu söyleyen Mazlum Abdi, şunları belirtti: “Kürdistan’ın diğer üç parçasına göre Rojava Kürdistan’ı çok küçük bir parça, ancak manevi etkisi çok büyük. Buranın geleceği diğer Kürdistan parçalarını da ilgilendiriyor. Burada başarırsak diğer parçalarda da başarmış olacağız. Özgür Kürdistan’a yakınlaşacağız. Rojava’nın başına gelecek herhangi bir olumsuz durum Güney’in de ve diğer parçalarında başına gelebilir.”

“ROJAVA’NIN SAVUNULMASI ULUSAL BİR SORUNDUR”

“Rojava, büyük bir nefes oldu Güney’e. Türk devleti Rojava’da başarırsa Kuzey’de de Güney’de de etkisini sürdürüyor” diyen Abdi, şöyle devam etti: “Kürt güçleri her parçada bir olmalıdır. Bunun için Ulusal Kongre, ulusal birlik gerek. Bunun hemen olması gerekmektedir. Biz bir olmasak, diğer parçalardan da destek isteyemeyiz; bunun için önce Rojava’daki Kürtlerin bir arada olması lazım. Hiçbir zaman Kürt güçleri burada birlik olamadı; güçler arasında çeşitli sorunlar var, hepsi aynı düşünmek zorunda değil. Ancak Rojava’nın savunulması ulusal bir sorundur.”

“BAŞKAN BARZANİ’NİN ÇOK ÖNEMLİ BİR ROLÜ VAR”

Kürtlerin kendi aralarındaki siyasi anlaşmazlıkları bir kenara bırakması gerektiğinin altını çizen DSG Genel Komutanı Mazlum Abdi, “Şu an siyasi anlaşmazlıklar bir kenara bırakılmalı ve Kürtler Rojava için bir olmak zorundadır. Kürtlerin bir amacı olmalıdır. Biz bu konuda elimizden geleni yapmaya hazırız; bizim kimseyle bir sorunumuz yok” dedi. Kürdistan Bölgesi’yle olan ilişkilerden de söz eden Abdi, şu hususları vurguladı: “Kürdistan Bölgesi Hükümeti yetkilileriyle iyi ilişkilerimiz var. Biz daha iyi ilişkilerimiz olsun istiyoruz. Başkan Barzani’nin çok önemli bir rolü söz konusu. Biz Kürdistan Bölgesi’ndeki kamplarda kalan Rojavalalıların dönmesi için çaba sarf ediyoruz. Bu konuda Kürdistan Bölgesi’ne önemli rol düşüyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir