Anasayfa
14 Ocak 2020 ( 2036 izlenme )

Mahkemeden Soylu’nun hedef gösterdiği HDP'lilere beraat

‘Süleyman Soylu ve hükümetinin HDP ve yargılananlara özür borcu vardır.’ İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun hedef gösterdiği Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana İl Eş Başkanı Gülseren Tural ve partili 12 kişi hakkında Adana 12’nci Ağır Ceza Mahkemesi'nce açılan davanın üçüncü duruşması görüldü. Duruşmada tutuksuz yargılanan bazı siyasetçilerle avukatları hazır bulundu. Celsede esasa dair mütalaasını sunan savcı, siyasetçilerin üzerine atılı "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak”, “cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetin yoksun kılma”, “suç örgütlerinin isimlerini kullanarak birden fazla kişi ile tehditte bulunmak" suçlamalarının maddi gerçeğinin oluşmadığını belirterek beraat kararı verilmesini, "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla cezalandırılmalarını talep etti.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre mütalaaya karşı söz alan avukatlar, önceki duruşmadaki savunmalarını tekrarlayarak, müvekkillerinin üzerine atılı suçlamaların maddi gerçeğinin oluşmadığını belirterek, müvekkilleri hakkında beraat talebinde bulundu.

MAHKEMEDEN HDP’LİLER HAKKINDA AYRI AYRI BERAAT KARARI

Mahkeme heyeti, savcı ve avukatların taleplerini kabul ederek, HDP’liler hakkında ayrı ayrı beraat kararı verdi.

Duruşma sonrası HDP’lilerin avukatlarından avukat Vedat Özkan, yargıyı siyasete alet etmeye çalışan hükümetin ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun bu planının mahkemece bozulduğunu söyledi. 31 Mart yerel seçimler öncesi Adana'da HDP’lilere dönük yapılan algı operasyonu çerçevesinde parti binasına baskın yapıldığını hatırlatan avukat Özkan, "Yerel seçimler öncesi batıda AKP-MHP ittifakını destekleyemeyeceğini açıklayan HDP'yi, kozmik oda ve alternatif yargı suçlamasıyla hedef gösteren, günlerce yandaş medyada haber yaptırılan operasyonla ilgili çıkan beraat kararı ile on binlerce algı operasyonlarından birinin yalan ve iftira olduğu kanıtlanmış oldu. Süleyman Soylu ve hükümetinin HDP ve yargılananlardan özür borcu vardır" dedi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir