Anasayfa
10 Nisan 2020 ( 1872 izlenme )

İmamoğlu önce müjdeyi verdi sonra uyardı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Çağla Şikel'in FOX TV'deki programında canlı yayınla bağlandı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Çağla Şikel'in FOX TV'deki programında canlı yayınla bağlandı. İmamoğlu, Şikel'in, İstanbul'da önümüzdeki günlerde su sıkıntısı yaşanacağına dair endişeler olduğu yönündeki sorusuna, “Barajımızın şu an ulaştığı doluluk oranı ve farklı hizmet imkanlarınızda, 2020 yılı arasında kullanılıyor. Bu konunda vatandaşlarımıza bu müjdeyi verebilirim. Ama şunu ifade edeyim: Su sıkıntımızın olmamasının en önemli kaynağı, tasarruflu şekilde suyu kullanabilmek ”yanıtını verdi. Komandavirüs salgını nedeniyle İmamoğlu, “Sıkı bir tecridin, 2-3 hafta bir tecridin, gerçekten İstanbul'umuza büyük bir önemlidir sunacağını tekrar okuyun; bilim insanlarının aktarımlarından dolayı ”dedi.

İSTANBUL

TV Büyükşehir Belediye Başkanlığı (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, FOX TV'nin “Yeni Bir Gün” adlı programı canlı yayınla bağlanarak, Çağla Şikel'ın gündeme göre olduğunu gösteriyor. Şikel'in İmamoğlu'na yönelttiği ilk soru, “Esenler, Bağcılar, Bayrampaşa gibi ilçelerde vaka sayısının fazla olduğu görüyoruz. Bunun sebebini neye bağlıyorsunuz? ” şeklinde oldu. İmamoğlu, “İkinci boyut da şu: Çalışanların şu anda işe gittiklerini görüyoruz. Yayına bağlanmadan önce, İstanbul'daki büyün organize sanayi bölgesi yöneticileriyle telekonferans yöntemiyle toplantımızı yaptık. Orada bir yöneticimiz. 'Enerji tüketiminin yüzde 40'larda azaldığını görüyoruz. Bu da üretimin yüzde 40 azaldığını gösteriyor 'dedi. Bu tespit, işçi sınıfımızın, çalışan emekçilerin devam ettiklerini gösteriyor. Bu durumun sosyal mesafeyi sıkıntıya sokabilir.

“ISRARIMIZDA DEVAM EDİYORUZ”
İmamoğlu, “Her fırsatta sokağa çıkma yasağı getirecektir dile getiriyorsunuz. Şu anki son durumu değerlendirmenizde hala aynı fikirde misiniz ”sorusunu ise şu şekilde bakın:

“Bilim Kurulu'muzun ve özellikle Vali'mizin topladığı Pandemi Kurulu'ndaki tıp insanlarının bize aktardıkları bilgileri ışığında, açıkçası bu masalbimizin ya da oradaki fikirlerin, zaman geçtikçe anlamını yitirdiği noktasında da ayrıntılı var. O bakımdan, ona bir bu şartin gereklidir. Israrımızda devam ediyoruz. Ama bu ısrarımızın hangi zamana kadar faydası var? Umarım öyle bir kötü durum testi etmeyiz hiçbirimiz. Ama ne yazık ki geciken her gün, riski artıran bir durumda. Bugün içinde tekrar ifade ediyorum: 2-3 hafta bir tecridin, gerçekten İstanbul'umuza büyük bir neden sunacağını tekrar ediyorum; bilim insanlarının aktarımlarından dolayı. ”

“BARAJLARDAKİ DOLULUK ORANI YÜZDE 70'İN ÜSTÜNE ÇIKTI”
İmamoğlu, Şikel'in, “İçme suyuyla ilgili korkular oluşmaya başladı. 'Su tükeniyor, susuz kalacağız' gibi endişeler duyuyoruz. Bu konuyla ilgili neler söylenir ”sorusunu da“ Son yağışlarla, ilk varsayılan yüzde 70'in ardından çıkan bir baraj dolulmamız var. Özellikle Trakya'nın yağış alması bizim için sevindirici oldu. Çünkü hem Istrancalar'dan faydalandığımız barajlarımızda su doluluk oranı yükseldi hem de Terkos, Büyükçekmece, Sazlıdere gibi barajlarımızdaki doluluk oranı yükseldi. Bu bizim için çok kıymetli. Umuyorum Nisan ve Mayıs ayı çok verimli geçer. Şu anda ulaşılan bir doluluk oranı ve farklı tedarik imkanlarımızda, 2020 yılı içerisinde veya şu kadar, bir şekilde sıklaştırılacak yok. Bu konunda vatandaşlarımıza bu müjdeyi verebilirim. Ama şunu ifade edeyim:

Bunlar da İlginizi Çekebilir