Anasayfa
24 Mart 2018 ( 4120 izlenme )

HDP’li vekiller iddialar üzerine Göbeklitepe'de incemele yaptı

Göbeklitepe’de  arkeolojik alana beton döküldüğü iddiaları üzerine bölgeye giden HDP Urfa milletvekilleri Dilek Öcalan ve Osman Baydemir, incelemelerde bulunup, görevlilerden çalışmalara dair bilgi aldı.

Dünyanın en eski tapınağı olarak bilinen Urfa'daki Göbeklitepe'ye ün kazandıran arkeolog Klaus Schmidt'in yine arkeolog olan eşi Çiğdem Köksal Schmidt’in, tarihi alana beton döküldüğünü sosyal medya hesabında paylaşıp buna ilişkin duyarlılık çağrısında bulunması üzerine HDP Urfa milletvekilleri Dilek Öcalan ve Osman Baydemir, bugün bölgeye giderek incelemelerde bulundu. 
 
Beraberlerindeki partililer ile birlikte Göbeklitepe'ye giden Öcalan ve Baydemir, hem tapınakta, hem de söz konusu tapınağa giden yolda incelemeler yaptı. Süren yol çalışmalarını izleyen vekiller, yine tapınakta bulunan görevlilerden çalışmalara dair bilgi aldı.
 
NE OLMUŞTU?
 
Üst kapama çalışması sona erdikten sonra resmi açılışı yapılmayan ancak ziyarete açılan Göbekli Tepe’de incelemede bulunan eski kazı başkanı Klaus Schmidt’in eşi ve aynı zamanda çalışma arkadaşı Çiğdem Köksal Schmidt, tarihi alana beton döküldüğüne dair fotoğraflar paylaşarak şöyle demişti: 
 
“Burası Göbeklitepe. Taze beton dökülen alanın yanı başında görülen F yapısı (Kaya tapınağı) adını verdiğimiz alan, üzerinde iş makinalarının eze eze bitiremediği alan da hemen bu neolitik döneme ait mimari kalıntıların üç metre ilerisinde, orada yüzeyde bir şey görmeyince altında da bir şey yok sanıyorlar. Orada da 15 cm derinlikte anakaya üzerinde neolitik döneme ait izler var. 2013 yılında başlayan ahşap yürüme yolu projesinin bir kısmını sökmüşler, neden, başka bir güzergah saptamışlarmış. Yeni saptanan güzergah tam da Klaus’un ziyaretçi yoğunluğu yönelmesin diye ferah tuttuğu bir alanda. 
 
Eski tren yollarından kalma ahşaplarla yürüme yolunu aşağıdaki ziyaretçi merkezinin oraya kadar kesintisiz yapacağız, SİT alanına kesinlikle beton dökmeyiz, asfalt yapmayız demişlerdi Klaus hayatta iken. Onun yapılmasını istemediği, Göbekli Tepe’yi tahrip edeceğini bildiği her şeyi koştura koştura yapıyorlar. Bu sabah Göbekli Tepe’yi ziyaret ettiğimde nasıl hızlı bir tahribat vardı anlatamıyorum. Ben tahribat diyorum, onlar Doğuş yol yapıyor, proje böyle diyorlar. Bir tane arkeolog, Bakanlık Temsilcisi, Müze görevlisi yok alanda. Bir arkeolog neredeyse çevre gezisi yaparken bile ancak Bakanlık Temsilcisi ile hareket edebilirken, ihale alan inşaat şirketlerine SİT alanlarında süresiz dolaşım ve ne istersen onu yap izni mi veriliyor?”
 
Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada ise, “Göbeklitepe’de gerçekleştirilen tüm çalışmalar, Kültür ve Turizm Bakanlığı gözetimi altında yapılmaktadır. Sosyal medya paylaşımlarında ve bazı basın yayın organlarında yer alan haberlerde iddia edildiği gibi, alandaki tarihi yapılara zarar verilmesi gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir. İddialar mesnetsiz ve bilimsellikten uzaktır.
Bakanlığımız, en kısa sürede uzmanlar ve gazetecilerden oluşan bir heyetle Göbeklitepe’deki çalışmaları yerinde inceleyerek, söz konusu iddiaların asılsız olduğunu kamuoyunun bilgisine sunacaktır” denilmişti.

Kaynak: M.A

Bunlar da İlginizi Çekebilir