Anasayfa
20 Ocak 2018 ( 2713 izlenme )

Eşme ruhundan Efrin operasyonuna!

Çözüm sürecinin Türkiye’ye son büyük armağanı, DAİŞ tehdidi altında bulunan Süleyman Şah Türbesi’nin YPG destekli bir operasyonla Eşme köyüne nakledilmesi oldu. 3 yıl sonra bu kez YPG gerekçe gösterilerek Efrin’e operasyon gündeme geliyor. 

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın 13 Ocak tarihinde yani bir hafta önce Efrin’i işaret ederek, “Bir haftaya kalmaz nasıl darmadağın edeceğimizi görecekler” sözlerinin ardından günlerdir Efrin eksenli gelişmeler izleniyor. Yapılan askeri hazırlıklar, sınıra yönelik sevkiyatlar, gözleri Efrin üzerine çevirdi. İktidara yakın basın da, günlerdir “Efrin’e girdik giriyoruz, son saatler, son dakikalar, an meselesi” manşetleri atıyor. 
 
3 YIL ÖNCE BAŞKA BİR ATMOSFER HAKİMDİ
 
Bundan 4 yıl önce Kuzey Suriye ile ilgili başka bir atmosfer hakimdi. O dönem DAİŞ bütün teknik ve insan kaynağı üstünlüğüyle Kobanê’ye saldırıyor ve aylar süren kuşatmada Kobanê’nin sadece kapısı ile meydanı YPG’lilerin elinde bulunuyordu. Bütün dünyanın izlediği katliamda aylarca Kürt savaşçılar sadece ellerindeki sınırlı sayıdaki hafif silahla direndi. Uluslararası Koalisyon ve ABD ise Kürtlerin direniş gücünü “acı kayıplar sonucu” test ettikten ve artık Kobanê’nin düşmeyeceği netleştikten sonra DAİŞ’lileri havadan bombalamaya başlamıştı. Ancak o tarihlerde de Erdoğan, sınır ili Antep'te yaptığı açıklamada “Kobanê düştü düşüyor” diyerek beklentisini dile getiriyor ve DAİŞ ise 3 cepheden kuşattığı Kobanê’ye bir de Türkiye tarafından saldırıyordu. Aralık 2014 tarihinde Kürt savaşçıların büyük bir inançla korumaya aldıkları Mürşitpınar Sınır Kapısı’na Türkiye tarafından çok büyük bir saldırı gerçekleştirildi. YPG saldırının DAİŞ tarafından Suruç’taki buğday silolarından gerçekleştirildiğini açıkladı. Ancak bütün bu saldırılar sonuç vermedi. 
 
KOBANÊ SINIRININ DÜNYA İLE BAĞLANTISI KESİLDİ
 
O tarihten sonra da Kürt savaşçılar DAİŞ’e karşı üstünlük sağlamaya başladı. Ocak ayında gittikçe Kürt savaşçılara karşı üstünlüğünü kaybeden DAİŞ 26 Ocak 2016 tarihinde Kobanê’den tamamen temizlendi. DAİŞ Kobanê’den sonra adım adım Rojava bölgesinden püskürtüldü. 
 
Kobanê merkezin DAİŞ’den temizlenmesinden yaklaşık bir ay sonra. 22 Şubat 2015 tarihinde saat 22.30 civarında Dicle Haber Ajansı (DİHA), Türk Silahlı Kuvvetleri askerinin sınırdan Kobanê’ye ağır silahlar ve tanklarla girdiğine ilişkin "son dakika" haber servis etti. Aslında DİHA Haber Merkezi’ne bilgi Urfa Bürosu üzerinden saat 21.30 civarında ulaşmıştı. Gelen bilgiye göre, Kobanê’nin karşısında bulunan Mürşitpınar Sınır Kapısı ve civarındaki yaklaşık 20 kilometrekarelik alan adeta “askeri yasak bölge” haline getirilmiş, bölge giriş çıkışlara kapatılmış ve o bölgeye çok büyük askeri sevkiyatlar yapılmıştı. Üstelik başta Etmanek olmak üzere Boydê, Swêdê, Alîzer gibi sınır köylerle bütün iletişim sinyal kesiciler tarafından kesilmişti. 
 
Kobanê sınır bölgesinin adeta teknik ve askeri yöntemlerle tümüyle dış dünyayla bağlantısı kopmuştu. DİHA bilgiyi uzun süredir DAİŞ saldırılarını ve Kobanê’deki direnişi izlemek için Kobanê’de bulunan muhabirleri üzerinden ve oradaki kaynakları üzerinden teyit etmeye çalıştı. Ancak saatlerce Kobanê’yle de herhangi bir iletişim mümkün olmadı. Daha sonra DİHA’nın Kobanê’deki muhabirleri kendi imkanlarıyla sinyal kesicilerin etkili olduğu bölgenin dışına çıkarak haber merkezlerine ulaşmış ve bilgiyi teyit etmişlerdi. Üstelik Kobanê’ye giren zırhlı araç sayılarına kadar önemli detaylar ve konvoyun hangi tarafa doğru ilerlediğine ilişkin bilgiler de vardı. Fakat gelen bilgilere göre; TSK “YPG’nin oluruyla” Kobanê’ye girmiş ve herhangi bir çatışmadan da bahsedilmiyordu. 
 
KDK’NİN DİHA’DAN RİCASI
 
DİHA bu bilgiler üzerinden haberi son dakika gelişmesi olarak servis etti. Çok geçmeden kimi gazeteciler üzerinden dönemin Kamu Diplomasisi Koordinatörü, Başbakanlık Müşaviri ve Basın Enformasyon Genel Müdürü Cemalettin Haşimi adına DİHA’dan haberin geri çekilmesi rica ediliyordu. Operasyonun YPG ile ortak gerçekleştirildiği ve DAİŞ’e karşı yapıldığı, yapılan bu gizli operasyonun deşifre edilmesinin askerlerin hayatlarını riske atacağı yönünde kaygılar belirtiliyordu. Durumu değerlendiren DİHA yetkilileri, operasyonun Kobanê’ye yönelik olmadığını teyit ettikten sonra yaşam riski oluşturmamak ve haberini düzeltmek için geri çekti ve ardından Süleyman Şah Türbesi’nin taşınmasına ilişkin haberler servis etti. DİHA’nın bu tutumu daha sonra kimi AKP’li yazarlar tarafından “jest olarak” nitelendirilmişti ama yapılan esas olarak insani hassasiyetti!  
 
EŞME RUHU
 
O dönem yapılan operasyon için Türkiye bir kaç açıdan görüşmeler gerçekleştirmişti. İlk görüşme İmralı’da PKK Lideri Abdullah Öcalan’la yapılmıştı. Öcalan yeşil ışık yaktıktan sonra koordinasyon sağlamak amacıyla Kobanê Kantonu Eşbaşkanı Enver Müslüm Ankara’ya davet edilmiş ve kendisiyle koordinasyona ilişkin detaylar konuşulmuştu. Bu operasyon yapıldıktan ve Süleyman Şah Türbesi Eşme’ye taşındıktan sonra dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu başta olmak üzere AKP yetkilileri ve Genelkurmay, YPG’nin katkısını inkar etmeye başladı. Ancak Öcalan bunu çözüm sürecinin önemli kilometre taşlarından biri olduğunu belirterek, “Eşme Ruhu” olarak kavramsallaştırmıştı. 
 
Öcalan’ın konuya ilişkin şu mesajı 21 Mart 2015 tarihindeki Diyarbakır Newrozu’nda okundu: “… Hem bölgemiz için hem de uluslararası dünya için büyük anlamı olan Kobanê direnişini ve zaferini selamlıyorum. Bu temelde gelişen 'Eşme ruhunu' halklarımız arasında yeni tarihin sembolü olarak selamlıyorum. Yukarıda belirlemeye çalıştığım tüm bu saptamalar tek cümleyle tarihimizin ve güncelliğimizin toplum olarak yeniden revizyonu, restorasyonu ve yeniden inşası için değerli bir çağrıdır." 
 
EŞME’NİN AKTÖRLERİNE YÖNELİM 
 
Genelkurmay ise yaptığı bir açıklamayla bu duruma sert tepki gösterdi. Ardından da zaten süreç tersine çevrilmeye başlandı. Kuzey Suriye’deki Kürt varlığı düşman olarak ilan edilmeye başlandı. Ocak ayında ortak operasyon için onay alınan Öcalan’a karşı Nisan 2015’ten itibaren tecrit uygulanmaya başlandı. DAİŞ tehdidine karış askerlerin hayatına ilişkin hassasiyet gösteren DİHA, 29 Ekim 2016 tarihinde Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatıldı. 
 
KOBANÊ’NİN YILDÖNÜMÜNDE EFRİN HEDEFTE!
 
Şimdi Türkiye, Süleyman Şah Türbesi’ni desteği ve ortak operasyonuyla DAİŞ tehdidinden kurtardığı YPG’ye karşı Efrin’e yönelik saldırı gerçekleştirmeye çalışıyor. Üstelik bu saldırı hazırlıklarının da Kobanê’nin DAİŞ’den temizlenmesinin yıldönümüne (26 Ocak 2015) denk getirilmiş olması dikkat çekiyor. Operasyonda DAİŞ’ten ayrılan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve başka gruplara katılan üyeleri ile DAİŞ’in bir başka türevi El Nusra’nın Efrin operasyonunda kullanılacak olması “intikam girişimi” olarak yorumlanıyor. (Mezopotamya Ajansi)

Bunlar da İlginizi Çekebilir