Anasayfa
08 Kasım 2019 ( 2594 izlenme )

Eski vekil: General Mazlum Kobane, Kürtleri ikna edebilir

YPG’nin ana omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Genel Komutanı Mazlum Kobane’nin Suriye’deki bütün Kürt partilere yönelik yaptığı birlik çağrısını değerlendiren eski Suriye’li vekil, Kobane’nin Kürtleri ikna edebileceğini söyledi ve “Kürt partiler General Mazlum’un çağrısı etrafında bir araya gelebilir” dedi.

Suriye Parlamentosu eski milletvekili Azad Kobani, Rudaw’a konuştu. SDG Genel Komutanı Mazlum Kobane’nin PYD, ENKS ve diğer Kürt partilere yönelik birlik çağrısını olumlu bulduğunu söyleyen Azad Kobani, şu ifadeleri kullandı:

“General Mazlum Kobani Efrin’den Derik’e kadar, Haseke, Rakka ve Derezor’a kadar geniş bir coğrafyada kadroları ve askerleri olan bir güce sahip. Bu gücün içerisinde Kürtler, Araplar, Türkmen ve Suryaniler yer alıyor. Son beş-altı yıldır uluslararası koalisyonla, diğer müttefiklerle, ABD ile ilişkisi var ve bu güçlerle birlikte teröre karşı savaşmıştır, birlikte bedeller ödemişlerdir.”

Azad Kobani, “Sizce Mazlum Abdi’nin Kürt partilere çağrısı ne kadar etkili olur?” sorusuna “SDG’nin kontrol ettiği bir coğrafya var. Bu coğrafya içerisinde siyaset yapmak isteyen güçler gelip birlikte oturabilir, taleplerini birleştirip Suriye hükümetine ve diğer muhattaplara iletebilirler” yanıtını verdi.

“Kürt partiler General Mazlum’un çağrısı etrafında bir araya gelebilir” diyen Azad Kobani, “Bir yıl önce Kobani’ye gidip kendisi ile görüştüm. Ciddi bir insan. Gördüm ki Rakka, Haseki, Deyrezor halkı ile alıp verebiliyor, diğer halkları ikna edebiliyor, söz verip yerine getirebiliyor, neden kendi halkını Kürtleri ikna edemesin?” ifadelerini kullandı.

Azad Kobani, “Suriye’de Baas rejiminin Kürtlerin taleplerini kabul edeceğine inanıyor musunuz? sorusuna ise, şu yanıtı verdi:

“Kürtler bir olursa elbette kabul eder. Burada Baas rejimi mecbur kalıp Mele Mustafa öncülüğündeki Kürtlerin talebini kabul etmedi mi?” 

Bunlar da İlginizi Çekebilir