Anasayfa
22 Temmuz 2019 ( 1513 izlenme )

Çavuşoğlu'dan Fırat'ın Doğusu açıklaması

VE HABER MERKEZİ: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye’deki gelişmelere ilişkin konuşurken “Bize oradan tehdit devam ederse Doğu Fırat’a o-perasyona başlarız. ABD de bu konudaki tutumuzu görmeli” dediDışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye’nin Menbic kentindeki gelişmelere ilişkin konuştu. Çavuşoğlu, Menbic yol haritasını hatırlatarak “Bize oradan tehdit devam ederse Doğu Fırat’a operasyona başlarız. ABD’de bu konudaki tutumuzu görmeli” ifadelerini kullandı.Gazeteci Batuhan Yaşar’ın sorularını yanıtlayan Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye’deki gelişmeler hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu’nun konuyla ilgili konuşmasından öne çıkanlar şöyle:
“Güvenli bölge için ABD ile görev gücü oluşturduk. Son zamanlarda yavaşlama görüyoruz. İdlib bölgesindeki sorunları bahane göstererek bu görüşmeleri savsaklamanın bir faydası olmayacağını ABD’lilere de söylüyoruz.İdlib'e yönelik s-aldırılar
Çavuşoğlu, “Rusya’yla sürekli olarak her düzeyde konuşuyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Putin’e Osaka’da bu durumun düzeltilmesi gerektiğini söyledi. İdlib’deki saldırıların durması gerekiyor. Doğrudur orada radikal gruplar var. O grupları Rusya ve rejim beraberinde getirdi bölgeye. Fakat özellikle Rusya’nın üslerine saldıracak mesafede değildir. Rusya’ya sorumluluk düşüyor çünkü Rusya ve İran rejimin garantörüdür. Rejimin saldırılarını durdurma sorumluluğu komşumuz Rusya’nındır. İdlib mutabakatının sağlıklı şekilde sürdürülmesi gerekiyor. Esas sorumluluk Türkiye ve Rusya’da.”

Bunlar da İlginizi Çekebilir