Anasayfa
10 Eylül 2019 ( 1486 izlenme )

BM'den Diyarbakır'a 'kayyum' ziyareti

HDP'nin kayyum atamalarına karşı uluslararası alanda yürüttüğü faaliyetler kapsamında BM raportörleri Ekim ayında Diyarbakır'ı ziyaret edecek.
İçişleri Bakanlığı'nın Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediye eş başkanlarını görevlerinden uzaklaştırarak yerine kayyum atamasının ardından partinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) kararıyla başlayan eylemler devam ederken, HDP Dış İlişkiler Komisyonu da uluslararası alanda harekete geçti.

Mezopotamya Ajansı'ndan Özgür Paksoy'un haberine göre Dış İlişkiler Komisyonu, 'siyasi darbe' olarak değerlendirdiği kayyum atamalarına karşı hazırladığı dosyayı bütün kurumlar ve elçiliklere gönderdi. Komisyonun gönderdiği kayyum dosyalarına Avrupa başta olmak üzere ABD ve Rusya'dan kayyum uygulamalarının yanlış olduğuna dair geri dönüşler oldu, bu konuda açıklamalar yapıldı.

Avrupa Konseyi ve BM Raportörleri Diyarbakır'ı Ziyaret Edecek

Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler Kongresi'yle temasa geçen komisyon, görevden uzaklaştırılan belediye eş başkanları ile 30 büyükelçiliğin ve uluslararası basın kuruluşlarının görüşmesini de sağladı. Bu kapsamda BM raportörleri Ekim ayı içerisinde Diyarbakır'a ziyaret gerçekleştirecek. Raportörler, bölgede belediyelerin durumuna dair gözlem ve temaslarda da bulunacak.

Kayyum Avrupa Konseyi Gündemine Taşınacak

Komisyon, temas halinde olduğu uluslararası kurumlar aracılığıyla kayyum atamalarını Avrupa Konseyi'nin çeşitli oturumlarında gündeme getirecek. Bu temasla birlikte görevden uzaklaştırılan HDP'li belediye eş başkanları, birçok dünya ülkesinde bulunan belediye başkanlarına kayyum uygulamalarına dair bilgilendirmede bulundu.

Komisyonun çalışmaları kapsamında önümüzdeki günlerde birçok uluslararası kurumun içinde bulunduğu heyetlerin Diyarbakır, Mardin ve Van'ı ziyaret edeceği öğrenildi.

HDP'nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi'nde 18 Eylül'de görülecek duruşmasına katılacak heyetler, kayyum uygulamalarını teşhir edecek çalışmalar da yürütecek.

Uluslararası Dayanışma Ağı Genişletildi

Partinin kayyum atamalarına karşı uluslararası alanda yürüttüğü çalışmalara ilişkin konuşan HDP Dış İlişkilerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Hişyar Özsoy, kayyum atamalarının yapıldığı 19 Ağustos'tan bu yana uluslararası alanda yoğun mesai harcadıklarını belirtti. Özsoy, bununla uluslararası dayanışmayı genişleterek kalıcı hale getirmeyi amaçladıklarını kaydetti.

"Kayyum Rezaletini Duymayan Kalmadı"

Kayyum atamalarına tepkilerin yükseldiğini ifade eden Özsoy, "Dünyada bu kayyum rezaletini neredeyse duymayan kalmadı. Avrupa'daki bütün sosyalist ve sosyal demokrat partilerin çatı örgütü olan Avrupa Sosyalist Partisi, en üst perdeden açıklamalarını yaptı, dayanışmalarını ifade etti. Uluslararası kamuoyunda bu kayyum rezaletinin tamamen gayrimeşru olduğu konusunda bir kanaat oluşabildi" dedi.

"Kayyum Siyasetini Uluslararası Alanda Teşhir Ettik"

DBP'li belediyelere kayyum atamalarının yapıldığı 2016 yılından bu yana kayyumlarla ilgili uluslararası alanda çalışmalar yürüttüklerini aktaran Özsoy, "Kayyum siyasetini, mantığını uluslararası alanda çok önemli oranda zaten teşhir etmiş durumdayız. Şimdiki çalışmalarımız eski sürecin devamı olarak da kabul edebileceğimiz yeni bir sürecin başlangıcı. Türkiye'de biraz normalleşen bir süreç beklenirken, pimi çekilmiş bir el bombası gibi 3 tane belediye eş başkanımızı görevden aldılar" dedi.

Avrupa ve ABD'ye Heyetler Gönderiliyor"

Partisinin MYK kararıyla başlayan 'kesintisiz eylem' sürecine denk bir çalışmanın uluslararası alanda yürütüleceğinin altını çizen Özsoy, "Eş Genel Başkanımızın da aralarında bulunduğu bir heyet Federe Kürdistan Bölgesi ve Irak’ta temasları sürüyor. Yine Amerika ve Avrupa başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesine çok sayıda heyetler gönderiyoruz. Diplomasi çalışmalarımızda kayyum rezaletini teşhir ederek, insanların bu konuda aktif, somut tavır almasını sağlayacağız. Bu konuda meşruiyeti tamamen sağladık" dedi.

İsveç Parlamentosu'nda Kayyum Oturumu

Geçtiğimiz hafta İsveç Ulusal Parlamentosu'nda kayyum atamalarıyla ilgili oturum gerçekleştirildiği bilgisini de veren Özsoy, kayyum atamalarını Avrupa Parlamentosu (AP) ve Avrupa Konseyi'nin acil gündemlerine almayı hedeflediklerini söyledi.

Özsoy, kayyum gündemli diplomatik temaslarında Avrupa'da bulunan belediyelerle HDP'li belediyeler arasında 'kardeş belediyecilik' noktasında da çalışmalar sürdürdüklerini aktardı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir