Anasayfa
20 Kasım 2017 ( 3008 izlenme )

BARZANİ'DEN İRAN VE IRAK'A TEPKİ

Neçirvan Barzani, Kerkük petrolü konusunda Irak ile İran arasında bir anlaşma yapıldığıyla ilgili, “Bu konudan haberimiz yok. Ne bize sorulmuş bir konu var ne de bu anlaşmadan haberdarız” dedi.

 

Başbakan Barzani, bugün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası gazetecilere açıklamalarda bulundu.

 

Irak Federal Mahkemesi’nin referandumun anayasaya aykırı olduğuyla ilgili kararı hakkında Başbakan, “Eğer Bağdat ve uluslararası toplum Irak’ta istikrar olmasını istiyorsa Irak, anayasanın uygulanması konusunda ciddi olmalı. Anayasa bizim için tek bir pakettir ve ilk maddeden son maddeye kadar birlikte uygulanmalıdır. Sadece kendi istedikleri maddeler uygulanamaz. Bize göre eğer anayasa olduğu gibi uygulanırsa bu ülkede hiçbir sorun kalmaz. Eğer anaysa uygulansaydı, referanduma gerek kalmayacaktı. Federal Mahkeme’nin kararı son karardır, temyize gitmez. Maalesef tek taraflı bir karar almışlardır” dedi.

 

Barzani, Kerkük petrolü konusunda Irak ile İran arasında bir anlaşma yapıldığıyla ilgili, “Bu konudan haberimiz yok. Ne bize sorulmuş bir konu var ne de bu anlaşmadan haberdarız” dedi.

 

Irak Başbakanı Haydar Abadi ise bu konuda görüşmeler olduğunu söylemişti.

 

Rûdaw muhabirinin Kerkük petrolüyle ilgili sorusuna ise Başbakan, şu yanıtı verdi:

 

“Kerkük petrolünün gönderimiyle ilgili şimdiye kadar verilmiş bir karar yok. Irak gönderecek mi göndermeyecek mi henüz belirlenmiş değil. Bu konuda biz bir tarafız.”

 

Neçirvan Barzani, muhabirimizin “İyi haberler var mı?” sorusuna, “Doğru, zor bir dönemden geçiyoruz ancak bu zor dönemi birliktelikle aşacağız. Millet olarak, partiler olarak bazı prensiplerde anlaşmalıyız. Dönemin zorlu olduğu bir gerçek ancak kendimizi gözden geçrimemiz için de bir fırsattır. Bu ülke, bu miller hep var olacaktır. Kesinlikle haklarını da elde edecektir” yanıtını verdi.

 

Bağdat yönetimi tarafından kapatılan havalimanlarına ilişkin ise Barzani, “Anayasanın ihlalidir, yasadışıdır, insani değildir. Eğer havalimanlarında ne yaptığımızı bilmek istiyorlarsa buyursunlar, gelsinler, ha Kaynak: Rudaw

Bunlar da İlginizi Çekebilir