Anasayfa
27 Ocak 2018 ( 3752 izlenme )

Afrin'de bir hafta geride kaldı

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) desteğiyle Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Afrin’deki PYD güçlerini hedef alan ‘Zeytin Dalı Harekâtı’ bir haftayı geride bıraktı. TSK ve ÖSO’nun sekizinci cepheyi Mare’den açtığı belirtildi.

TSK tarafından yapılan son açıklamada ise “En az 343 terörist etkisiz hâle getirildi” denildi, 13 uçakla 23 hedefin imha edildiği kaydedildi. Açıklamada ayrıca, uluslararası hukuka ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarına vurgu yapıldı.

Açıklamada, “Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında şu ana kadar bölgeden elde edilen bilgilere göre; en az 343 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği tespit edilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Reyhanlı’ya bir roket daha atıldı


Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde kent merkezindeki pazar yerine Suriye tarafından atılan roket düştü. Pazar yerinin boş olması nedeniyle olayda herhangi bir can kaybı yaşanmadı, yaralanan olmadı.

Kilis’te sınır hattında konuşlu topçu birliklerinin yanı sıra Hatay’ın Reyhanlı ilçesi sınırından Afrin’deki YPG hedeflerine top atışı yapıldı.
Bakan’dan bilanço: 14 kişi kaybettik

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, yaşanan çatışmalarda bir haftada üçü asker 11’i ÖSO mensubu olmak üzere 14 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Bakan, 130 yaralının 82’sinin taburcu edildiği bilgisini verdi.

Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi gören askerleri ziyaret eden Demircan, “Hayati tehlikesi olan yaralımız şu an için yok. Türkiye’ye bugüne kadar gelen yaralı sayısı 130. Bu 130 yaralının 11’i burada. Bu yaralılardan 82’si taburcu edildi. 14 kayıp var bölgede. Bunlardan 3’ü bizim askerimiz, 11’i ÖSO mensubu. Türkiye’nin meşru müdafaa hakkını kullanmasına söz söylemek, yerli ve milli bir duruş değildir. İnsan haklarına aykırıdır” dedi.

Tel Rıfat harekâtı


Öte yanda İngiliz Times gazetesi, operasyona katılan ÖSO komutanlarından Ahmed Osman ile konuştu. Sultan Murat Tümeni’nin komutanı olan Osman, Tel Rıfat hattı harekâtının birkaç gün içerisinde hava şartlarının düzelmesiyle başlatılacağını ifade etti. Osman, “[YPG’nin] Keskin nişancıları ve yüksek teknolojili silahları var. Cephe hattına çok sayıda mayın döşemiş durumdalar” dedi.

Sultan Murat Tümeni, Fırat Kalkanı Operasyonu’nda da yer almış, Cerablus, Mare ve El Bab’da TSK ile birlikte hareket etmişti.

İlk hafta neler yaşandı?

20 Ocak’ta ÖSO mensuplarının karadan, TSK’nin havadan saldırısıyla başlayan ‘Zeytin Dalı Operasyonu’nun ikinci gününde de özel kuvvetler ve komandolar Suriye’ye girdi. Üçüncü gün, TSK’nin Afrin bölgesinin doğusundaki Azez’den Afrin’e operasyon başlatmasıyla yeni bir cephe daha açıldı. Dördüncü gün, çatışmalar stratejik önem taşıdığı söylenen Burseya Dağı etrafında yoğunlaştı. Beşinci gün de, TSK ve ÖSO’nun Suriye’ye geçiş yaptığı Hatay’ın Hassa ve Kırıkhan ilçelerindeki bazı bölgeler 15 günlük ‘özel güvenlik bölgesi’ ilan edildi. Operasyonun altıncı gününde Afrin’den atılan roketlere karşılık sınır hattı yoğun ateş altına alındı. TSK, harekâtın ‘planlandığı şekilde başarıyla devam ettiğini’ belirtirken, pek çok ilden sınıra asker sevk edildi. Yeni hedefin Türkiye’ye yönelik roket saldırılarının yapıldığı Bafelyun Tepesi olduğu duyurululdu.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, harekâtın sevk ve idaresinden sorumlu olan 2. Ordu’nun Hatay’daki Harekât Merkezi’ni ziyaret etti. Erdoğan’ın programında yer almayan bu ziyareti nedeniyle Saray’da gerçekleşmesi planlanan Başbakan Yıldırım görüşmesi ertelendi. Servis edilen fotoğraflarda Erdoğan’ın ve kendisine eşlik eden yetkililerin askeri kamuflaj giymesi dikkat çekerken, Erdoğan burada yaptığı konuşmada “bölgenin terörden temizlenmesinin Türkiye’deki Suriyelilerin ülkelerine dönüşlerini de hızlandıracağını” ifade etti.

Burseya’da Piyade Astsubay Üstçavuş Musa Özalkan, Piyade Üsteğmen Oğuz Kaan Usta ve Piyade Uzman Çavuş Mehmet Muratdağı yaşamını yitirdi. ÖSO’nun kaldığı kampa Afrin bölgesinden atılan roketin gelmesi sonucu, bir TEDAŞ çalışanı da hayatını kaybetti. Roket saldırıları sebebiyle şu ana kadar üç kişi hayatını kaybetti, 50’den fazla kişi ise yaralandı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir