Anasayfa
16 Nisan 2020 ( 8 izlenme )

2020 İfade Özgürlüğü Ödülü Kürt avukata verildi

Sansürün Endeksi 2020 İfade Özgürlüğü ödülleri bu yıl Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) Eş-Direktörü avukat Veysel Ok ve Bahreynli aktivist Sayed Ahmet Alwadei'ye verildi. Sansürlük Endeksi 2020 İfade Özgürlüğü ödüllerinin savunuculuk kategorisinde bu yılki ödülün sahibi Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) Eş-Direktörü avukat Veysel Ok ve Bahreynli aktivist Sayed Ahmet Alwadei oldu.

COVID-19 pandemisi nedeniyle 16 Nisan Çarşamba günü Londra'da düzenlenmesi planlanan ödül töreni Timandra Harkness'ın oturma odasında olduğu bir tanıtım konuşmasıyla başladı. Onun kategoride kazananlar gün içinde Index'in sosyal medya platformlarında duyuruldu.

Okula ödüle layık görülmesine gerekçe olarak Türkiye'de yargı yoluyla hedef alınan gazeteci, aktivist ve akademisyenlere göre hukuki destek vurgulandı. Index'e göre “Ok'un çalışmaları, Türkiye'de ifadeleri nedeniyle tutuklu pek çok gazeteci ve yazarın özgürlüklerine kavuşmalarında etkili oldu.” Sansür İndeksi, Akreditasyon endeksi akreditasyon sistemindeki eşitsizliğe karşı hukuki mücadele başlatan ilk avukat olduğu da hatırlattı.

“BİRİYE KAZANIM İÇİN TÜRKİYE'DE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ MÜCADELESİ”

Veysel Ok, konuşmasında şu ifadeleri kullandı, “Neden sadece benim ya da MLSA'nın yaptığı iş değil, Türkiye'de insan hakları mücadelesi. önemli Diğer. Ben 12 yıldır gazetecilerin, yazarların ve yurttaşların ifade özgürlükleri için mücadele ediyorum. Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği üzerinden bu mücadeleyi veriyoruz. Cezaevinde olan ve hukuki hizmete ulaşamayan, seslerini duyuramayan gazeteciler ile aktivistlere hukuki destek veriyoruz. Onları yalnız bırakmıyoruz. Özgürlükleri için emek veriyoruz. Onlarca gazeteciyi savunuyoruz. Türkiye'de habere ve giriş erişiminde çalışmak sarflıyor; zaman zaman başarı da elde edilir. Yaptığım iş ve MLSA bu nedenle çok önemli. Bu ödül, Türkiye'de ifade özgürlüğü mücadelesi için bir kazanım. Bu ödül ile de çalışmalarımızın uluslararası kamuoyunda destek bulduğunu, farkındalık yaratır görüyoruz. Bu bize büyük bir gurur ve mutluluk veriyor. Bu ödülün bize yardımcı imkanlarla çalışmalarımızı daha fazla duyurabilecek ve daha fazla insana destek sunma şansı yakalayacağız. Beni bu ödüle değer görmekünüz için tekrar teşekkür ederim. Saygılarımı sunuyorum. ”

İçindekiler ayrıca avukat Veysel Ok'un 5 ay hapis cezası aldığını hatırlatarak kendisinin bu açıkta yakın gözetim ve yargısal tacize maruz kaldığını belirtti.

2019 savunuculuk ödülünü karikatüristlere yönelik hak ihlalleri ve tehditler ile ilgili savunmanlık çalışmaları yürüten Uluslararası Karikatürist Hakları Ağı (CRNI) kazanmıştı.

SAVUNUCULUK KATEGORİSİNDEKİ DİĞER ADAYLAR

BGBvana merkezli adlı LGBTİ hakları derneği; Hayatta olduklarını kanıtlamak için Türkmenistan'da uzun süreli hapis cezalarına çarptırılan mahkûmlara yönelik hak ihlalleri ile ilgili çalışmalar yürüten! Sayed Ahmet Alwadei. 2011 yılında tutuklanıp ülkesinde 'terörist' ilan edeceğiz sonra yılda sürgünde yaşıyor.

Sansür İndeksi web sitesinde mevcuttur: indexoncensorship.com

AVUKAT VEYSEL OK KİMDİR?

Aralarında Deniz Yücel, Ahmet Altan, Mehmet Altan, Şahin Alpay gibi bazı gazetecinin olduğu çok sayıda ifade ve ifade özgürlüğü davalarının savunmasını üstlenmiş olan Avukat Veysel Ok, Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği'nin eş direktörlüğü görevini de yürütüyor.

Thomas Dehler Ödülüne layık görülmüştü. Tamam ödülünü, eski Federal Almanya Adalet Bakanı Sabine Leutheusser-Schnarrenberger'den aldıtı.

"İnsan Hakları Ajandası" nda hak ihlallerini, gündemdeki önemli gelişmeleri göre sırada başlıyor program konuklarıyla masaya yatırıyor.

Diyarbakırlı olan Avukat Veysel Ok, ileri düzeyde İngilizce bilmektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir